30 Things You Should Stop Buying at the Grocery Store main image
Scroll Down To Continue

30 Things You Should Stop Buying at the Grocery Store

Pancake & Waffle Mix

Pancake & Waffle Mix

It's just as easy—and cheaper—to just purchase the ingredients and mix them yourself.

Batteries

Batteries

These are almost always more expensive at the grocery store. It's better to buy batteries at a warehouse store or online in bulk for a cheaper option.

Bottled Water

Bottled Water

The better and overall cheaper option would be to invest in a water filtration system for your water faucet or a reusable water bottle instead of polluting the Earth with all those little plastic bottles.

Magazines

Magazines

Subscribing for one whole year can save you up to 75% off of the cost of buying them off the shelf at the grocery store.

Canned Fruits & Vegetables

Canned Fruits & Vegetables

Canned fruits and veggies can be rather unhealthy for some because of all the sodium and preservatives that are packed in with them. Buying fresh is always better and tastier, too.

Diapers

Diapers

You can pay a lot less by ordering them online in bulk, rather than buying one pack at a time from the grocery store.

Stock

Stock

Stock is easy to make and so much better when you make your own. It's even easier to make in a crockpot. 

Special Occasion Cakes

Special Occasion Cakes

Warehouse stores like Sam's and BJ's will often give you more cake for your dollar, so it would be wiser to order your cake from there, instead.

Toothbrushes

Toothbrushes

To save some cash, instead of buying your toothbrushes at the grocery store every three months, ask your dentist for a few extra samples at your next visit. 

Alcohol

Alcohol

Here's another time when those warehouse stores will save you a little extra. Buying alcohol in a grocery store can be up to twice as expensive.

Pet Food

Pet Food

While the grocery store isn’t the worst place to get your pet’s vittles, we suggest an ordering service that will send you the amount you need, once a month, for one low price, such as Chewy.com.

Kitchenware

Kitchenware

You’ll find better prices at Bed, Bath, & Beyond than you would your neighborhood grocery store. They know that these might be a last-minute need and so they can jack up the prices a bit higher for the demand.

Greeting Cards

Greeting Cards

These are a bit overpriced at the grocery store. You’d get more bang for your buck by ordering them online in bulk or even creating your own online.

Gift Cards

Gift Cards

Pssst! We have a secret to tell you! Sometimes the big bulk stores will sell $100 worth of a gift card for just $80. Check these stores out before you head to the grocery store to pick one up!

Cooking Wine

Cooking Wine

Cooking wines are loaded with salt and preservatives that can be bad for your health. Regular drinking wine works and tastes better.

Croutons & Breadcrumbs

Croutons & Breadcrumbs

You have the ingredients you need in your cabinet right now. Take that old stale bread and turn it into croutons and breadcrumbs, instead of throwing it out. They'll tastes better.

Light Bulbs

Light Bulbs

Lightbulbs can be quite pricey these days. They’re even pricier at the grocery store. We recommend that you order them in bulk online or maybe at a warehouse store to save some money.

Frozen and/or Canned Pasta

Frozen and/or Canned Pasta

Frozen and/or canned pastas are also another food that is loaded down with sodium and other preservatives that can be unhealthy for you. The boxed version is cheaper and it tastes much better.

Granola & Granola Bars

Granola & Granola Bars

The store versions can be full of sugar. It's much healthier and cheaper to make your own granola and granola bars at home.

Hot Bar Food

Hot Bar Food

These are way more expensive than you think until you get up to the register. That's where you realize that most grocery stores charge their hot food bar items by the pound.

Instant Oatmeal

Instant Oatmeal

Making fresh, steel cut oatmeal is a much better alternative. The instant packets may be loaded with extra sugars and preservatives, and in the end are much more expensive.

Single Serve Coffee Pods

Single Serve Coffee Pods

Those little single serve coffee pods are unsustainable for the environment and won't be recycleable until the end of 2020. If you drink more than one or two cups per day, it's cheaper to buy it in bigger sizes and brew a full pot.

Minced Garlic

Minced Garlic

Minced garlic is a waste of money and usually has added preservatives. Fresh garlic is readily available and cheaper, even if it isn't as convenient. 

Nut Butter

Nut Butter

It is easy to make nut butter, and it's all the better for not having to pay those hefty prices for peanut butter at the store.

Pesto

Pesto

Pesto is super easy to make at home and—even better—you can season it to your own specific tates.

Pre-Cut Fruits & Vegetables

Pre-Cut Fruits & Vegetables

These items of convenience sure do look pretty, but they come with a price. They're often more expensive and can either be over- or underripe. Chop 'em up yourself for a cheaper alternative.

Spices

Spices

Those little bottles of dried spices at the store can cost you upwards of $5 per jar! Bulk food stores are the better option for these because you can purchase the amount you need, instead of buying a whole jar for one teaspoon.

Party Supplies

Party Supplies

The same decorations you can find at a grocery store can more than likely be purchased at the Dollar Store for much, much less as party supplies can become quite costly at the grocery store.

Bread

Bread

If there is a local bakery or bakery outlet store nearby, we suggest you purchase your fresh bread from there instead of the grocery store. It is much cheaper at an outlet store, so you can buy more and freeze it until you need it.

Meat

Meat

Many times, your local butcher shop will have bulk deals to save you money. In addition, many times the meat you’ll find at the butcher is much leaner and healthier than the meats you’ll find at the grocery store.